Co to są biokosmetyki?
Jaki skład mają biokosmetyki?
Określenie biokosmetyki odnosi się do 100% naturalności składu kosmetyku, gdzie nawet substancje konserwujące, pieniące czy stabilizujące muszą pochodzić z natury. W biokosmetyku wszystkie składniki muszą być naturalne lub pochodzące z natury. Otrzymane poprzez dozwolone przez standard procesy chemiczne lub fizyczne. Kosmetyki bio muszą mieć składniki z ekologicznych upraw i nie mogą być testowane na zwierzętach. Za substancje zapachowe służą najczęściej naturalne olejki eteryczne z roślin.
Certyfikat “bio” kosmetyku
Przy certyfikacji pod uwagę brane są: skład kosmetyku, metoda produkcji, jak również opakowanie. Powinno być jak najbardziej naturalne, biodegradowalne lub nadające się do ponownego użycia. Firma nie może określić swoich kosmetyków mianem bio na własną rękę. Nawet kiedy skład jest czysty, w pełni naturalny i nie podlegający dyskusji. By móc nazwać kosmetyki Bio potrzebne jest zgłoszenie do jednostki certyfikującej. Nazwa kosmetyki Bio i Kosmetyki Ekologiczne są regulowane przez wspólną metodę określania standardów o nazwie COSMOS (Cosmetic Organic Standard).
Czy wszystkie kosmetyki mają miano “bio”?
Oczywiście nie wszystkie kosmetyki są zgłoszone do certyfikacji Bio. Więc można zakupić świetny kosmetyk, w pełni naturalny składem bez certyfikatu. Jednak przed zakupem musimy się szczegółowo zapoznać z listą składników INCI, co dla niektórych jest wyzwaniem. Nazwy składników są w języku łacińskim i kłopot może sprawiać szczegółowe tłumaczenie każdego ze składników.
Składniki aktywne w kosmetykach
Producenci są sprytni i na stronach internetowych wypisują jedynie naturalne substancje aktywne. Kiedy przychodzi do nas zamówiony kosmetyk okazuje się, że skład INCI jest nieco bardziej bogaty w substancje, z naturą nie mającymi wiele wspólnego.
Dlaczego więc wszyscy producenci w pełni naturalnych kosmetyków nie poddają się certyfikacji BIO czy EKO? Żaden z certyfikatów dostępnych na rynku nie jest wymagany prawem. Podobnie jak w przypadku certyfikacji zgodności z określonymi normami (np. ISO 9001). Certyfikacja jest tu płatną, komercyjną usługą, w której strona trzecia, niezwiązana z producentem, potwierdza zgodność z określonymi kryteriami czy wymaganiami. Jest to duże ułatwienie dla konsumentów, ale finansowe zobowiązanie dla producentów. A co za tym idzie wyższa końcowa cena kosmetyku w sklepie.
Zapraszamy do naszego sklepu po najlepsze i najzdrowsze składem polskie kosmetyki. 🙂